Starcraft-Broodwar pro začátečníky

Věnování

Tento dokument věnuji svému věrnému spojenci a zavilému nepříteli, nesmrtelné lamě strahovské BW-pařby, ex-adminovi 4.bloku Marku Šimonovi známému spíš pod přezdívkou Pletiplot.

O co jde?

Broodwar (BW) je expansion set ke hře Starcraft (SC) od firmy Blizzard Entertainment. Jedná se o dnes již starší válečnou (tj. jen velmi málo budovatelskou) real-time strategy (RTS) pro až 8 hráčů, která ještě dnes láká mnohé hráče svojí jednoduchostí, zábavností a geniální herní vyvážeností. Dlouhá doba hraní přinesla řadu patchů starajících se o různé chybky, ale hlavně o zmíněnou herní vyváženost. Veškeré další informace v tomto textu se vztahují k verzi 1.12. Update na aktuální verzi najdete zde.

Základní myšlenkou hry, což mimochodem platí pro všechny válečné RTS, je natěžit nějaké suroviny, za ně postavit armádu, s tou zaútočit na nepřítele a zničit ho. Sranda, ne?

V následujícím textu se dozvíte, jak se hra ovládá, najdete zde charakteristiky jednotlivých ras, základní principy hry a něco k obecné strategii. Text je určen zejména pro začátečníky a měl by sloužit jako alternativa k manuálu (který přesto doporučuji kvůli skvělému příběhu), umožnit detailní pochopení logiky této hry a poskytnout pár cenných rad do začátku. Celý text doplňují hlášky různých hráčů, které se mi podařilo si zapamatovat. Pokud náhodou něčemu v průběhu textu neporozumíte, klidně to ignorujte a až dočtete do konce a trochu si zkusíte zahrát, tak se k tomu vraťte a třeba to bude jasnější.

Rasy v BW

Broodwar nabízí výběr ze 3 různých ras:

Terran
- lidé (od latinského Terra=Země) s technologií jen málo pokročilejší než je ta dnešní (snad kromě létajících budov) a ultimátní schopností úplně zatarasit úzké průchody a vůbec pořádně "zakempit" nějakou pozici. Vojenská mašinerie obsahující tanky, roboty, stíhačky a bitevní křižníky se vesměs vyznačuje velkým dostřelem a palebnou silou při průměrné rychlosti a odolnosti. Mechanické jednotky doplňuje poměrně silná, ale zranitelná pěchota, která se může v případě potřeby ukrýt v bunkrech. A co bychom si jen počali bez atomové bomby? Doporučuji pro hráče se smyslem pro plánování, hrající s klidem a rozvahou.
Zerg
- agresivní slizouni ve stylu filmu Alien, kteří se rozhodli preferovat kvantitu před kvalitou. Dokážou velice rychle expandovat, takže než se rozkoukáte, tak je máte všude kolem. Jak postupně získávají další zdroje, tak jich přichází víc a ještě víc, až to jednou nedáte:-). Jejich bojové jednotky jsou levné, rychle se vyrábějí, pohybují a útočí (většinou koušou nebo plivou kyselinu). Velkou předností Zergů je vysoká mobilita jejich sil. Doporučuji pro hráče se smyslem pro akci a dynamiku, kteří rádi riskují, improvizují, zbytečně netruchlí nad omyly a radši rychle jednají.
Protoss
- prastará kultura bojovníků templářů ovládajících různé tajemné schopnosti. Nejvíc technologická ze všech ras. Právě vyspělé technologie umožňují Protossům uplatnit různé taktické varianty v obraně a vést rychlé a nebezpečné údery proti nepřátelským pozicím. Nepřítel tak bývá často překvapen a reaguje pozdě. Jednotky Protossů se vyznačují slušnou údernou silou a enormní fyzickou odolností, která je ještě zvýšena energetickými štíty. Doporučuji pro hráče libující si v precizní kontrole svých sil, kteří jsou schopni si udržet dokonalý přehled o situaci a využít každé sebemenší výhody ve svůj prospěch.

Herní vyváženost

Přestože se každou chvíli a na všech možných úrovních objevují názory vyzdvihující nebo naopak zatracující některou z ras, statistiky prokazují jejich naprostou vyrovnanost. Pochopitelně každá rasa má své výhody i slabiny, které se na určitých mapách mohou více či méně uplatňovat, ale právě statistiky umožňují tyto vlivy vyhodnotit a různé úpravy a nové verze soutěžních map směřují především k zachování herní vyváženosti.

Olymp2: Jaká vyváženost? Ty SCVčka sou prostě silnější! (Poté, co se jednou s Protossem neubránil SCV-rushi)
Valda: Ti Terrani sú úplně na hovno. (Skoro vždy, když za ně prohraje)

Doporučuji naučit se hrát aspoň trochu za každou rasu, a pak si případně vybrat tu, která vám nejvíc sedí, a tu preferovat. Hra nabízí i nebezpečnou volbu Random (nejsilnější rasa je vždy ta, kterou nepřítel nečeká:-)), jenž vám obvykle nadělí tu rasu, co vám nejde, a máte tak aspoň šanci se něčemu přiučit. Ono je jinak dost těžké bojovat s protivníkem jiné rasy, když vlastně ani nevíte, jaké jednotky a technologie má k dispozici a čím vás tedy může překvapit.

Vzhůru do boje

Pokud jste si už vybrali, spusťte BW, zvolte Multiplayer a typ spojení. Na lokální síti stačí UDP protokol, jinak musíte použít některý z prográmků pro síťové hraní, jako např. Kali, nebo se připojit k celosvětové pařanské síti Battlenet. Jeden z hráčů založí hru a ostatní se připojí. Vyberte některou z map, které jsou standardní součástí BW, číslo ve jménu mapy udává max. možný počet hráčů. Rychlost zvolte pro prvních pár her Normal, než se trochu rozkoukáte. Snažte se ale co nejdřív přejít na nejvyšší rychlost Fastest, na kterou se hrají všechny hry po battlenetu i offlinové turnaje.

Základní herní varianty

Top vs. Bottom
(TvB) - standardní rozdělení na dva soupeřící týmy. Hráči mají v rámci týmu přednastavené aliance a vizi.
Melee
- výchozí typ hry. Na začátku jsou všichni nepřátelé, dokud si nenastaví alianci.
Free for All
(FFA) - všichni proti všem. V průběhu hry nelze nastavovat aliance ani vizi. Ve slušné společnosti se proto místo FFA zakládá Melee, aby se odpadlíci mohli koukat.
Use Map Settings
(UMS) - používá se pro scénáře obsahující triggery. Přikladem jsou turnajové verze map s pozicemi pro pozorovatele.
Team Melee
- hráči v jednom týmu ovládají stejnou základnu a jednotky. Dá se toho využít pro učení začátečníků, neboť můžete sledovat a korigovat akce spoluhráče (jako v autoškole:-).

Nastavení týmů

V TvB rozdělí creator (ten, který založil) hráče do dvou týmů. Může rovněž přidat nějakého toho Computera na doplnění počtu. Při UMS a Team Melee si hráči volí týmy sami kliknutím na záložku s názvem, přičemž počítač nemůže být v jednom týmu s lidmi. Zvolte si týmy, rasy a GO!

Popis obrazovky

Herní screen v průběhu hry
Menu
- hlavní menu hry (hotkey F10). Z užitečnějších věcí se zde dá nastavit rychlost scrollování, Gamma (tedy světlost obrazu), Network latency (způsob síťové komunikace), dále zde můžete pauznout nebo opustit hru, popř. zapnout titulky (důležité pro Campaign a UMS). V záložce Help najdete některé klávesové zkratky. Pod ikonkou menu je malý box, kde se zobrazuje portrét označené jednotky.
GameScreen
(GS) - horní, největší část, kde probíhá vlastní akce. Zde vidíte statečný a odhodlaný boj svých sil. Vzhledem k tomu, že i nejmenší mapy zabírají několik obrazovek, je GS scrollovací (myš, kurzorové šipky). Jeho aktuální pozice v rámci mapy je vyznačena bílým rámečkem.
MiniMap
(MM) - v levém dolním rohu vidíte malou mapku, kde můžete sledovat situaci v globálním měřítku. Jen místo jednotek, resp. budov vidíte barevné obdélníčky. Vaše jsou jasně zelené, ostatní odpovídají barvám jednotlivých hráčů. Po přepnutí do aliančních barev (SHIFT+TAB) jsou všichni nepřátelé červeně, spojenci a neutrální jednotky žlutě. Klávesou TAB můžete vypnout zobrazení terénu.
UnitBox
(UB) - dole uprostřed. Zde se zobrazují ikonky označených jednotek, resp. budov. Je-li označena pouze jedna, můžete zde sledovat její parametry, jako zdraví, energii, sílu útoku, obrany a úroveň upgradů.
CommandBox
(CB) - vpravo dole. Zde můžete vybírat příkazy pro označené jednotky, resp. budovy. Vzhledem k tomu, že všechny příkazy mají svůj hotkey a ruka s myší je během hry podstatně vytíženější než ta na klávesnici, prakticky se CB nevyužívá.
StatusBar
- tzv. "horní lišta". Zde se zobrazují informace o stavu vašich surovin a slotů.

Aliance

Aliance se nastavují nejlépe před hrou, v průběhu hry potom v aliančním menu (levá ikona nad MM). U spojenců bychom měli mít zaškrtnuté i Shared Vision, což jim umožňuje vidět oblasti kontrolované našimi jednotkami. Pokud všichni nepřátelé opustili hru a ta přesto neskončila, někdo ze spojenců (obvykle my:-) nemá zaškrtnuté Allied Victory.

Pravá ikona nad MM slouží k nastavení chatu. Defaultně, tj. při Send to All, posíláme ENTERem zprávy všem, včetně nepřátel. Při volbě Send to Allies pak pouze spojencům. Bez ohledu na toto nastavení SHIFT+ENTER posílá všem, CTRL+ENTER jen spojencům. Následky omylu mohou být nedozírné!

Pletiplot: Zaútočím na fialovýho. (to All, jak jinak)
Bohy: Ne, Plote, ještě chvíli počkej! (nepřítel!)
Ugla (fialový terran; pořádně "zasieguje")
Bohy: gogo
..následuje strašlivý masakr Plotovy armády.
Valda: Ach jo. (Plotův spojenec)

Obsování

Pokud chce někdo hru pozorovat (angl. observe), dají se využít buď výše zmíněné obs-verze map hrané na UMS, případně se založí Melee, divák si vezme Terrana, zvedne Command Center a odletí někam, kde nebude překázet. Hráči mu mezitím nastaví alianci a vizi.

Ovládání hry

Příkazy

Nejprve si povíme, jak zadávat příkazy našim jednotkám. Vybereme na GS některou naši jednotku kliknutím levým tlačítkem myši (L-click). V UB se objeví její popis a v CB ikonky symbolizující příkazy, které je schopna vykonávat. Mezi základní příkazy patří (v závorce je uveden hotkey):

Move
(m) - přesun na cílové místo nebo následování cílové jednotky
Stop
(s) - jednotka přestane vykonávat zadaný příkaz
Cancel
(Esc) - zruší stavbu, výrobu jednotky nebo vynalézání technologie
Attack
(a) - útok na danou jednotku nebo oblast
Patrol
(p) - hlídání prostoru mezi aktuální a cílovou pozicí
Hold Position
(h) - obrana aktuální pozice
Gather
(g) - těžba surovin
Build Structure
(b) - stavba základních budov
Build Advanced Structure
(v) - stavba "pokročilejších" budov

Příkaz zvolíme L-clickem v CB nebo klávesovou zkratkou, pak na GS L-clickem určíme cíl. Některé příkazy mají 2 podoby, podle toho, zda je cílem jednotka nebo oblast (volné místo na mapě). Pokud je cílem oblast, lze pro výběr cíle použít i MM. Těžit suroviny a stavět budovy dokáže za každou rasu pouze 1 typ jednotky, kterému budu dále univerzálně říkat těžič. Ten naopak postrádá možnosti patrol a hold position. Některé jednotky slouží pouze pro podporu boje a nemají schopnost útočit, místo toho mohou mít různé speciální schopnosti, jejichž symboly (včetně hotkeyů) naleznete opět v CB. Tyto schopnosti se používají stejně jako základní příkazy, bližší informace najdete v popisu jednotek jednotlivých ras.

Pro zjednodušení ovládání lze využít implicitní příkaz. Označíme opět některou naši jednotku a pravým tlačítkem myši (R-click) vybereme cíl. Podle typu cíle se automaticky zvolí příkaz (suroviny - těžba, místo - přesun, nepřítel - útok, vlastní jednotka - následování, ev. některý ze speciálních příkazů).

Hromadné zadávání a řetězení příkazů

Příkazy lze zadávat i více jednotkám najednou. Jednotky nejprve na GS vybereme podržením levého tlačítka myši a přetáhnutím rámečku. Označené jednotky se nám zobrazí rovněž v UB. Pokud chceme do výběru ještě nějaké jednotky přidat, použijeme SHIFT+L-click nebo SHIFT+přetáhnutí myší. Odebrat jednotku lze pomocí SHIFT+L-click na GS nebo v UB. Maximálně lze najednou označit 12 jednotek, budova pouze jedna. Nyní můžeme obvyklým způsobem zadat některý z příkazů. K dispozici však máme pouze ty, které jsou schopny (aspoň formálně) vykonávat všechny jednotky ve výběru. Přístup ke všem příkazům získáme označením jednotek stejného typu. To provedeme na GS podržením CTRL a L-clickem (CTRL-click) resp. double-clickem na jednu z nich (silně doporučuji používat první způsob). Obdobně CTRL-click v UB nám zúží aktuální výběr pouze na jednotky zvoleného typu.

Příkazy se dají řetězit pomocí přidržení klávesy SHIFT. Jednotky pak po splnění jednoho příkazu začnou vykonávat další. Řetězení využijeme např. pro nastavování waypointů, další použití v článku o taktice.

Skupiny a pozice

Vybraným jednotkám resp. budově lze pomocí CTRL+0..9 přiřadit číslo skupiny a později si je pomocí zvoleného čísla opět vyvolat. Je k tomu ovšem potřeba mít přepnuto na anglickou klávesnici! Pokud stiskneme číslo skupiny ještě jednou, zacentruje se na ni GS. Jednotka může být součástí více skupin najednou. ALT+L-click na jednotku vyvolá skupinu jejíž je součástí. Podobně lze pomocí SHIFT+F2..F4 na mapě označit pozice. Potom se pomocí F2..F4 přesuneme na příslušné místo.

Signály

Pokud se nám dostaví budova, vyrobí jednotka nebo vynalezne technologie, popř. se naše jednotky ocitnou v boji, projeví se to slovní hláškou, zvukovým signálem a zeleným resp. červeným bliknutím na příslušném místě MM. Klávesou Space (že žádnou takovou nemáte?:-) se tam přesuneme.

Chceme-li upozornit spojence na hrozící nebezpečí, popř. zkoordinovat útok, můžeme jim pomocí ALT+L-click na MM poslat signál. Ten způsobí v daném místě žluté bliknutí.

Základní prvky hry

Herní screen hned po startu

Tak takhle nějak vypadá obrazovka bezprostředně po spuštění hry. Do začátku dostanete vždy hlavní budovu (budu ji multietnicky nazývat Keep), 4 těžiče a v případě Zergů ještě Overlorda (to je ta poletující obluda hned vedle). Podivného fialového slizu si zatím nevšímejte, to je rovněž specialita Zergů.


Suroviny a těžba

Těžba je naprostým základem celé hry, bez ní nemůžeme nic stavět ani vyrábět, a tedy ani bojovat. Zdroje v BW se omezují na 2 typy surovin: minerály (M), plyn (G). Minerály se vyskytují v kopečcích (na většině standardních map je 5-10 kopečků na startovní pozici, 1 kopeček obsahuje obvykle 1500M), plyn v gejzírech (na start location obvykle 1 gejzír s 5000G). Naše počáteční jmění je 50M.

Těžiči se vyrábějí vždy v Keepu a mají v zásadě stejné parametry (rychlost těžby, cena 50M, síla útoku 5, obrana 0). Abychom dali Olympovi za pravdu, tak terranské SCV má víc zdraví (HP jako hitpoints; shoda se zkratkou známého výrobce výpočetní techniky je čistě náhodná).

Minerály

Hned po startu hry můžeme začít těžit minerály. V 1 dobu může z 1 kopečku těžit jen 1 těžič! Chvíli "řeže", a pak odjede s malým krystalkem do Keepu, z kopečku ubyde 8M a přibydou nám na horní liště. Cesta do Keepu a zpět trvá v průměru stejně jako řezání. Připočteme-li trochu "přetahování", vychází optimum 2-3 těžiči na kopeček. "Přetěženost" se pozná tak, že kromě obvyklého periodického pohybu od minerálů ke Keepu se objeví chaotický pohyb napříč, jak se těžiči snaží ulovit volný kopeček.

Plyn

Plyn se dá těžit až po postavení "plynárny" na gejzír. Těžič zajede dovnitř, chvíli "nabírá", a pak odjede s malým barelem do Keepu. Z gejzíru ubyde 8G a přibydou na lištu. V 1 chvíli může nabírat jen 1 těžič, ale protože to jde dost rychle, uživí se na 1 plynárně obvykle 3-4 těžiči (podle vzdálenosti gejzíru od Keepu). Mějte tam radši o těžiče víc než míň! Narozdíl od minerálů nejde plyn vytěžit úplně. Pokud klesne zásoba v gejzíru na 0, je depleted (vyčerpán), což se projeví tak, že místo po 8G vozíme jen po 2G. Na druhou stranu žádná věc nestojí jen plyn, takže jako trvalý zdroj jednotek se to stejně využít nedá.

O těžiče se nemusíme příliš starat, chovají se celkem inteligentně a navíc si při těžbě, narozdíl od ostatních činností, navzájem nepřekážejí.

Kameník: Jinak sou to ale naprostý kreténi! (o stavění bude řeč za chvíli a opravování rovněž není silnou stránkou terranských SCVček a Kameníkovou koneckonců taky ne:-)

Jakmile jsou suroviny "na liště", nikde fyzicky neexistují a nemůžeme o ně přijít jinak, než že je sami utratíme. Navíc se nemusejí vozit na místo určení, jako je tomu v budovatelských strategiích typu The Settlers.

Stavění budov

Budovy staví těžič pomocí příkazů Build a Build Advanced. V CB se nám otevře okno s ikonami, kde L-clickem, popř. pomocí hotkeye vybereme požadovanou budovu. Máme-li dost surovin, změní se kurzor na obrázek budovy, jinak se ozve odmítavá Hláška. Nakonec L-clickem na GS zvolíme místo stavby. Vybereme-li vhodný terén a nic nám nepřekáží, vyrazí těžič stavět na zadané místo, jinak obrázek budovy zčervená a příkaz se neprovede. Keep nelze nikdy stavět v těsné blízkosti surovin a existují další omezení daná rasou. Navíc musíme dodržovat návaznosti, které udává tech-tree každé rasy. Je-li ikona v CB vyšedlá, není daná budova zatím k dispozici a najedeme-li na ni kurzorem myši, ukáže se místo ceny hláška "Requires.." udávající, co musíme postavit dřív.

Technické detaily

Nepříjemným faktem je, že kontrola místa (kvůli terénu) a surovin (čert ví proč) se provede už v momentě zadání příkazu, a může nás tak pozdržet náhodně projíždějící jednotka. V momentě zahájení stavby se znovu provede kontrola místa a až teď se odečte cena budovy ze stavu našich surovin, takže se nám často "povede" utratit je mezitím za něco jiného, popř. nám něco vleze do cesty nebo zničí těžiče. Následnou hlášku o nedostatku surovin, obsazení místa nebo útoku často vůbec nezaregistrujeme, a pak se zpravidla hodně divíme, proč se nic nepostavilo. Těžiči v BW snad přímo vyhledávají důvody, proč se stavbou nezačít a ostatní jednotky jim v tom ochotně pomáhají a překážejí, jak jen mohou.

Ugla: Tak to už se mi snad vopravdu zdá!! (Poté, co jsem druhou hru po sobě "dojel" na uvedené chyby)

Jistější je nejprve poslat (R-click) těžiče na místo, kde chceme stavět, a až potom dát příkaz ke stavbě. Tím se zkrátí doba mezi zadáním příkazu a zahájením stavby na minimum a máme (prozatím) klid. Stavbu můžeme kdykoliv v jejím průběhu přerušit pomocí příkazu cancel, je za to ovšem penalizace v podobě 1/4 ceny. Pokud nám někdo rozestavěnou budovu zničí, žádné suroviny zpět nezískáme! Průběh stavby a zdraví budovy můžeme sledovat v UB. Hotové budovy se můžeme zbavit jedině tak, že ji sami zničíme, pochopitelně bez jakékoliv náhrady.

Výroba a sloty

Každá naše jednotka (kromě Overlorda) zabírá určitý počet slotů. Těžiči a menší jednotky 1, střední 2 až 3, velké 4 a více. Sloty nám poskytuje každý Keep (terranský Command Center 10, zergská Hatchery 1, protosský Nexus 9) a dále má každá rasa "něco" na přidání 8 slotů. U Terrana a Protosse jsou to budovy - Supply Depot, Pylon; u Zerga letecká jednotka - Overlord. Jejich prostřednictvím můžeme navýšit sloty až na 200. Aktuální stav se zobrazuje na horní liště ve tvaru využíváno/celkem. Nemáme-li volné sloty, nemůžeme vyrábět další jednotky. Při ztrátě poskytovatelů slotů naštěstí o stávající jednotky "nad limit" nepřijdeme.

Komár: Tak, a už mi zase povraždili všechny krávy. (kráva=Overlord, někteří lidé, totiž Zergové, si holt nejsou schopni své kravičky ohlídat:-)

Terran a Protoss

U Terrana a Protosse se jednotky vyrábějí v různých budovách (výrobnách). Označíme výrobnu a v CB se objeví ikony jednotek. Pak L-clickem nebo hotkeyem vybereme požadovanou jednotku. Máme-li dost surovin a volné sloty (jednotka je zabere v okamžiku, kdy přijde do výroby), odečte se příslušný obnos a jednotka se objeví v UB výrobny, kde můžeme sledovat progress bar a těšit se na ni. Jednotka, která ještě není dostupná, má vyšedlou ikonu a po najetí na ni uvidíme místo ceny opět "Requires..".

Dáme-li vyrábět další jednotku, zařadí se na konec fronty a začne se vyrábět hned, jak se dodělají předchozí. Maximální počet jednotek ve frontě je 5. Jednotky nám sice "sežerou" suroviny už při zařazení do fronty, zato se však dodělají i přes zničení návaznostní budovy.

Regnis: Tak co, jak se ti líbily blesky? (poté, co v průběhu hry 3krát přišel o Templar Archives a přesto mě stihli "utrápit" jeho templáři, které vždy na poslední chvíli "nasekal" do fronty)

Výrobu jednotky můžeme kdykoliv v průběhu přerušit příkazem cancel v CB nebo L-clickem v UB; dostaneme zpět plnou cenu jednotky. Obecně cancel vyřadí poslední jednotku z fronty, v UB si můžeme vybrat, kterou jednotku chceme z fronty vyřadit. Pokud je výrobna zničena, dostaneme zpět plnou hodnotu surovin za všechny jednotky, které byly ve výrobě, resp. frontě.

Některé jednotky Protossů (carrier, reaver) si vyrábějí vlastní "jednotky", které používají k útoku. Ačkoliv nezabírají žádné sloty, jejich výroba stojí suroviny. Aktuální počet v hangáru mateřské jednotky lze zjistit v UB. Dále se 2 templáři Protossů mohou přeměnit na archona. K transformaci je potřeba označit alespoň 2 templáře stejného typu.

Zerg

U Zerga se všechny jednotky vyrábějí z larev, které produkuje Hatchery. Larva se po zadání příkazu Morph_To.. mění ve vajíčko, z kterého se posléze vylíhne jednotka. Přerušíme-li výrobu jednotky, získáme zpět plnou její cenu, ale přijdeme tak o larvu. Každá Hatchery doplňuje průběžně své larvy až do počtu 3, takže můžeme vyrábět až 3 jednotky naráz (neexistují fronty). Pro výběr více larev najednou lze použít kterýkoliv způsob hromadného označování jednotek nebo v Hatchery příkaz select (hotkey s). Larva i vajíčko jsou zvláštní typ jednotek, mají pouze příkazy morph_to.., resp. cancel, ale mají zdraví a mohou být zničeny. V případě zničení vajíčka útokem přijdeme rovněž o investované suroviny, po zničení Hatchery můžeme vyrábět dál ze zbylých larev.

Některé zergské jednotky (hydralisk, mutalisk) se mohou morfováním měnit na jiné jednotky. Princip je stejný jako při morfování z larev. Kromě zdrojové jednotky je potřeba buď návaznostní budova nebo příslušný upgrade.

Rally pointy

Výrobně nebo Hatchery lze přiřadit v CB Rally Point (hotkey r, od verze 1.12 funguje k mé nelibosti i R-click), tedy jakési shromaždiště v ní vyráběných jednotek. Každá nově vyrobená jednotka tak automaticky dostane příkaz move, kde cílem je zvolené místo (se všemi důsledky vlastností příkazu move). Bindováním výroben na čísla, používáním klávesových zkratek a dynamickým nastavováním rally pointů si lze značně usnadnit výrobu a věnovat více času jednotkám samotným.

Technologie

Jak už bylo řečeno výše, část jednotek v BW má různé speciální schopnosti, jejichž používání je tím pravým "kořením" hry, navíc můžeme jednotky průběžně vylepšovat různými upgrady. Jednotky většinu schopností nemají od začátku, musí se nejprve vynalézt odpovídající technologie. Označíme budovu a v CB se otevře nabídka technologií. Výběr provedeme standardně L-clickem nebo hotkeyem. Máme-li dost surovnin (jinak Hláška a nic), začne vynalézání, jehož pokrok můžeme sledovat v UB. Přerušit lze kdykoliv příkazem cancel nebo L-clickem v UB s plnou náhradou surovin. Je-li budova během vynalézání zničena, získáme zpět pouze 3/4 ceny technologie. Pokud se technologie stihne vynalézt, získají ji okamžitě všechny naše příslušné jednotky po celé mapě a budou jí mít i jednotky vyrobené později.

Speciální schopnosti

Speciální schopnosti se používají jako ostatní příkazy L-clickem v CB, ev. hotkeyem a následným výběrem cíle L-clickem na GS. Je-li ikona schopnosti v CB vyšedlá, není technologie ještě vynalezena. K použití schopnosti je obvykle potřeba určité množství energie (E). Její množství u označené jednotky můžeme sledovat s ostatními parametry v UB nebo jako fialový řádek pod jednotkou na GS. Energie se jednotkám průběžně doplňuje až na max. hodnotu. Některé schopnosti (Cloaking) mají určitou aktivační cenu, a potom průběžně ubírají energii, dokud schopnost není deaktivována. Pokud takto energie klesne na 0, schopnost je deaktivována automaticky.

Speciální schopnosti se dělí na cílené a plošné. V prvním případě je cílem některá jednotka. Zvolíme-li neplatný cíl, vypíše se vysvětlující hláška a příkaz se neprovede. U plošných schopností je cílem oblast. Určíme-li přesto jako cíl jednotku, schopnost působí na oblast kolem ní. Plošné schopnosti se dají použít i na "prázdnou zem" a v souladu s logikou zadávání příkazů lze oblast vybrat i na MM.

Každá schopnost způsobí po zasažení cíle určitý efekt. Plošné schopnosti buď zasáhnou jednotky nacházející se v momentě seslání (přece jen se té "kouzelnické" terminologii nevyhnu:-) v účinném dosahu nebo ovlivňují jednotky, které do oblasti postižené efektem během jeho trvání vstoupí. Typickou ukázkou toho, že nic není jen tak, je cílená schopnost Irradiate, která způsobí ozáření cílové jednotky, a ta pak po dobu trvání efektu zraňuje všechny organické jednotky kolem sebe (případně včetně sebe samé). Popis speciálních schopností najdete u popisu příslušných jednotek, některé poznámky k jejich použití v sekci věnované taktice.

Upgrady

Upgrady jsou technologie, které pasivně zlepšují parametry určitého typu jednotek. Na rozdíl od speciálních schopností se tedy už nemusejí nijak používat. Typickým příkladem jsou "bojové" upgrady zvyšující sílu útoku, obrany, popř. energetických štítů (Protoss). Mají úrovně 1..3, vyšší úrovně se déle vynalézají, stojí víc surovin a jsou dosažitelné až po postavení dalších technologických budov. Ostatní upgrady mají pouze 1 úroveň, mezi typické patří upgrady na zvýšení rychlosti nebo dostřelu jednotek a dále upgrady zvyšující max. množství energie pro konkrétní typ jednotky z 200 na 250.

Jednotky v BW

Vzhledem k tomu, že BW je válečná strategie, dřív nebo později se k nějakému tomu boji dostaneme. V zásadě všechny jednotky ve hře kromě těžičů jsou primárně určeny k boji nebo k jeho přímé podpoře. Základní dělení jednotek je na pozemní a letecké. Zároveň ne každá jednotka je schopna na jeden nebo druhý typ útočit, čímž můžeme jednotky dále rozdělit na protizemní, protiletecké a univerzální.

Pozemní jednotky

Základní pozemní jednotky se dají vyrábět krátce po začátku hry a vyznačují se velmi krátkou dobou stavby a velkou údernou silou v poměru k ceně. Později můžeme vyrábět pokročilejší jednotky, které stojí víc surovin, zabírají víc slotů a vyrábějí se déle. Možnosti nasazení pozemních jednotek mohou být značně omezeny složitostí terénu, což platí zejména pro melee units (jednotky útočící "na blízko"). Větší pozemní jednotky se dokážou docela slušně "strkat", zejména v úzkých místech jako jsou mosty nebo nájezdy na výše položený terén.

Letecké jednotky

Letecké jednotky patří k technologicky pokročilým, tj. jsou dostupné až v pozdější fázi hry. Nejsou omezeny terénem a navzájem si nepřekážejí, tudíž jsou výrazně operativnější. Nevýhodou je zmíněná technologická náročnost, relativně vyšší cena a delší doba stavby. Každá rasa má k dispozici 1 typ letecké transportní jednotky, která může nakládat a převážet pozemní jednotky a tím výrazně zvyšovat jejich akceschopnost.

Věže

Statické prostředky obrany představují "bojové" budovy nazývané souhrnně věže. Stejně jako ostatní budovy nezabírají věže žádné sloty a mají velkou výdrž. Představují tak poměrně jednoduchý a účinný způsob obrany proti základním jednotkám. Proti pokročilejším resp. upgradovaným jednotkám příliš účinné nejsou, m.j. proto, že jim nejde nijak upgradovat útok, navíc jednotky s extrémně velkým dostřelem je mohou beztrestně ničit z dálky.

Základní parametry jednotek

Základní "technické" parametry jednotky jsou (najdete je v UB, včetně úrovně upgradů):

damage
- maximální zranění, které může jednotka způsobit jedním útokem
armor
- fyzická ochrana jednotky před zásahem
shields
- síla ochranného pole štítů (pouze Protoss)
hitpoints
(HP) - zdraví jednotky
shieldpoints
(SP) - energie štítů (pouze Protoss)

Zásah je automatický, s výjimkou útoků vedených na jednotky kryté pod stromy nebo nacházející se na vyšší úrovni terénu, higher ground. Tam je pouze 70%ní pravděpodobnost zásahu.

Typy útoků a třídy velikosti jednotek

BW rozlišuje tři typy útoku a tři třídy velikosti jednotek. Při zásahu se od damage útočníka odečte armor cíle, rozdíl se upraví podle následující tabulky a výsledek se odečte od zdraví cíle.

Normal damage
- 100% zranění jednotkám všech tříd velikostí
Concussive damage
- 100% malým, 50% středním, 25% velkým jednotkám
Explosive damage
- 50% malým, 75% středním, 100% velkým jednotkám

Typ útoku a velikost jsou skryté parametry, stejně jako např. rychlost útoku a dostřel. Najdete je v popisu jednotek, ve hře je nikde nezjistíte. Některé útoky se skládají ze 2 úderů, které se vyhodnocují zvlášť. V UB jsou nesprávně uvedeny jako 1 úder o dvojnásobné síle.

Jednotkám Protossů, jejichž aktuální SP>0, jde útok nejprve do štítů. Od damage útočníka se odečte shields cíle a rozdíl (všechny typy útoků mají při zásahu do štítů 100%ní účinnost) se odečte od SP cíle. Případně pokud je damage-shields-SP > 0, pokračuje útok s tímto novým základem ještě do "těla" jako normálně.

Splash damage

Některé jednotky zraňují při útoku kromě cíle i další jednotky v jeho blízkosti. Této vlastnosti říkáme splash damage a je charakterizována poloměrem dosahu a %ní částí udávající jaká část nominálního damage se bere za základ útoku. Splash postihuje buď všechny jednotky (full splash), nebo jen cizí, spojence však nevyjímaje (allied splash).

Kameník: Proboha, moje mutalisky!!!
Ugla: Neboj, mám pod nima nějaký archony. (tenkrát jsme ještě nevěděli)

Splash protizemního útoku zasahuje i zakopané zergské jednotky. Splash univerzálního útoku zasahuje pozemní i letecké jednotky, bez ohledu na to, která jednotka je primárním cílem útoku.

Zranění a zničení jednotky

Podle rozsahu zranění se mění barva proužku pod označenou jednotkou na GS. U jednotky s více než 1/2 zdraví je zelený, do 1/4 žlutý a posléze červený. Zranění však jednotku nijak neomezuje, zachovává si plnou bojeschopnost. Klesne-li zdraví na 0, jednotka je zničena a uvolní se příslušný počet slotů. Pro útoky do budov platí stejná pravidla, s tím, že terranské budovy "v červeném" hoří a je třeba je opravit, jinak se zničí. Žádným způsobem nelze napadat a poškozovat terén, mosty, stromy, minerálová pole nebo gejzíry. Pro ukojení krvelačných choutek lze masakrovat Critters, neutrální zvířátka, pokud se na dané mapě nějaká vyskytují. Vzhledem k tomu, že se nijak nebrání, je to projev ubohého barbarství, ačkoliv je pravda, že jejich pohyb na MM zbytečně znervózňuje.

Umělá inteligence a ovládání jednotek v boji

Jednotka, která zrovna nevykonává žádný příkaz, automaticky napadne každou nepřátelskou jednotku, která se objevila v jejím aktivním dosahu nebo tam napadla některou naši jednotku, a bude ji tak dlouho pronásledovat, dokud ji neztratí z dohledu, nezničí popř. nebude zničena ona sama nebo dokud si nezvolí jiný cíl či dostane nějaký jiný příkaz. Výběr cílů se řídí celkem rozumnými prioritami. Je-li jednotka napadena nepřátelskou jednotkou, proti které se neumí bránit, a nevykonává-li žádný příkaz, bude se snažit utíkat.

Bojové příkazy

Patrol
- umožňuje hlídání rozsáhlejší oblasti menším počtem jednotek. Po jeho zadání začne jednotka vytrvale cyklovat mezi aktuální a cílovou pozicí. Pokud narazí na nepřítele, začne ho pronásledovat stejně jako výše. Pokud však "výlet" přežije, vrátí se na místo a pokračuje v patrolování. Patrolování se vyžívá zejména při obraně proti nepřátelským výsadkům.
Hold Position
- přikazuje jednotkám stát nehybně na místě. Jednotky pak útočí pouze na cíle v dostřelu a nenechají se odlákat pryč. Proti nepříteli s větším dostřelem se tak nemůžou bránit, je tudíž třeba určitá opatrnost (zejména pozor na melee jednotky)!
Attack
- slouží k aktivnímu napadení nepřítele. Jako cíl zvolíme místo někde uprostřed nebo za nepřátelským postavením. Naše jednotky pak postupují vpřed a samy si volí cíle podle vzdálenosti a priorit. Pokud si přejeme nějaký cíl zničit přednostně, můžeme dát útok přímo na něj (R-click). Toho využijeme zejména pro likvidaci podpůrných jednotek, které mají nízkou prioritu, ačkoliv mohou být daleko nebezpečnější než celá skupina jednotek bojových.
Move
- patří k nejpoužívanějším bojovým příkazům. Využívá se (jako R-click na prázdnou zem) ke stahování zraněných jednotek, individuálním přesunům v rámci formací, jakož i celkovému ústupu nebo pronásledování.

Přesun jednotek

K přesunu jednotek použijeme R-click na požadované místo, tedy příkaz move. Pozor, jedná se o tvrdý přesun, jednotky se po cestě nijak nebrání případnému útoku. Při přesunu přes nebezpečné území je lepší volit příkaz attack. Přesun pozemních sil na větší vzdálenost je obecně problematický, protože každá jednotka si nezávisle na ostatních vybírá nejkratší volnou cestu. Pokud někde vznikne "zácpa", jednotky se začnou strkat, vracet se, rozpadají se formace, a pokud si nedáme pozor, toulají se nám za chvíli jednotky po celé mapě.

Pokud chceme obejít nepřátelské území, přes které zrovna vede nejkratší cesta, můžeme využít řetězení příkazů. Pomocí SHIFT+R-click, popř. SHIFT+a+L-click nastavíme waypointy, tj. místa, přes která musí jednotky jít, a tak obejdeme kritickou oblast.

Průzkum, skrývání a detekce

Na začátku hry je většina mapy neobjevená s výjimkou naší startovní pozice a pozic našich spojenců. Během hry postupně odkrýváme další oblasti mapy. Neprozkoumané oblasti jsou černé, opuštěné oblasti jsou vyšedlé a ukazují pouze terén a budovy (stav odpovídá okamžiku, kdy jsme místo opustili). Tomu se v RTS říká fog of war. Oblasti, kde právě máme jednotky nebo budovy, zobrazují aktuální stav. Každá jednotka nebo budova má skrytý parametr viewrange udávající poloměr kruhu, kam dohlédne. Pravidla pro zobrazování platí stejně pro GS i MM.

Pozemní jednotky normálně nevidí zespodu na vyvýšený terén, ale pokud na ně nějaká jednotka shora zahájí palbu, je vždy chvíli po výstřelu vidět a palbu lze opětovat. Naopak jednotka shora dohlédne dál, což se využije zejména u jednotek s dlouhým dostřelem. Obecně platí, že jednotka může útočit jen tam, kam dohlédne ona sama nebo některá jiná vlastní či spojenecká jednotka.

Průzkum slouží jednak k objevování zdrojů surovin a přístupu k nim na mapách, které ještě neznáme (což se ostatně dá napravit v editoru map, od verze 1.12 je navíc před spuštěním hry k dispozici náhled), ale hlavně k objevení pozice nepřítele a sledování jeho aktivit, popř. pasivity.

Určité jednotky v BW mají možnost se pomocí speciálních schopností skrývat před zraky nepřátel a vesměs mohou takto neviděné i útočit. K jejich odhalení musíme využít odpovídající prostředky nazývané detektory. Statickým detektorem každé rasy je její protiletecká věž. Dále má každá rasa 1 typ letecké detekční jednotky, navíc se k detekci dají využít některé speciální schopnosti.

Obecná strategie

Začneme vysvětlením pojmů strategie a taktika, neboť většina lidí je běžně zaměňuje a nevidí mezi nimi podstatný rozdíl.

Strategie
je posloupnost rozhodnutí, kterou se snažíme dosáhnout stanoveného cíle. Podotkněme, že základem pro strategii je právě přesné vytyčení cíle. Jeho případná změna může strategii zásadním způsobem ovlivnit. Ve válce je cílem v co nejkratším čase a za určitých přijatelných ztrát obsadit území nepřítele, popřípadě ubránit území vlastní. Strategie představuje celkovou koncepci rozvoje, tj. získávání, kontrolu a využívání zdrojů a prostředků.
Taktika
je postup, kterým se za daných podmínkek a s určenými prostředky snažíme dosáhnout dílčího strategického cíle. Taktika se uplatňuje v bitvě, kde je třeba s jednotkami, které máme zrovna k dispozici, obsadit nebo udržet určitou pozici. Taktika je podřízena strategickým cílům, je specifická pro dané podmínky a vychází z omezených prostředků.

Základním strategickým cílem v BW je eliminovat nepřítele, což znamená zbořit všechny jeho budovy. Počáteční podmínky jsou (na dobrých mapách) pro všechny hráče stejné, takže zvítězí ten s lepší strategií a taktikou. Pokud nevyrobíme žádné jednotky, nemáme s čím bojovat a naopak, prohrajeme-li všechny souboje, nepomůže nám ani sebelepší plán. Jedině vyvážená kombinace strategie a taktiky, pro které se ve světě RTS vžily ekonomické termíny "makro" a "mikro" má naději na úspěch. Pokusíme se nyní obecnou strategii shrnout do bodového seznamu.

Základní pokyny pro hru

  1. Pořádně těžte! Jinak vás dřív či později nepřítel utaví hrubou silou. Neváhejte přetěžovat suroviny a postupně zabírejte další zdroje. Nezapomínejte na nově postavené těžiče, sami těžit nezačnou. Máte-li 3 a více těžících bází a velké množství jednotek, nemusíte tolik přetěžovat minerály, abyste "nezaplácali" sloty těžičema. Těžba je základní a nejzranitelnější součástí strategie, je tudíž třeba ji dobře chránit. Ztráta většího množství těžičů nedej bože Keepu v rané fázi hry vede nevyhnutelně k prohře.
  2. Utrácejte! V momentě, kdy vám nepřítel válcuje bázi, už je pozdě na vyrábění armády. Suroviny použijte na stavbu výroben, produkci jednotek a vynalézání technologií. Množství jednotek musí odpovídat zdrojům, rozsáhlejší teritorium se bez většího množství jednotek obtížně brání. Dále potřebujete dostatečnou výrobní kapacitu pro případ ztrát a dostupnost lepších technologií dává větší prostor taktice. Sledujte pozorně horní lištu a stavte v předstihu poskytovatele slotů, neboť vězte, že tempo rozvoje je exponenciální funkcí času a každé zdržení se tvrdě vymstí.
  3. Sledujte hru!!!!!!!!!!!! (těch vykřičníků je 12, kdyby to někoho zajímalo..) Tohle pravidlo bych nejradši dal na první místo, ale upřímně řečeno bez prvních dvou neporazíte ani kompa a nepomůže vám ani maphack. Co sledovat? Kdy? Jak? Proč? Všechno. Furt. Jakkoliv. Protože bagr.
    Lama obecná: Proboha, kde vzal (nepřítel) tak rychle (tak moc) ty zerglingy?! (darky, wraithy, mutalisky, reavera, siege, lurkera a kdovíco ještě) - stačí něco z toho, ne nutně všechno dohromady, to by se asi divil i hodně otrlý broodista.

    KDE??? nebo JAK??? No nejspíš TAK, že na tu či onu strategii tvrdě, cíleně a drze ŠEL. A vy jste si ho prostě NEHLÍDALI! Uvědomte si, že k výrobě každé jednotky je potřeba minimálně výrobna, případně ještě další budovy. K masové výrobě je zase potřeba hodně surovin a výroben. Pečlivým průzkumem se dá leccos odhalit a všechny strategie postavené na momentu překvapení jsou velmi zranitelné, pokud úmysly nepřítele včas rozpoznáte.

    Hlídejte si každé větší seskupení nepřátelských jednotek (možná se chystá rozhodující útok), prudící jednotky, výsadky (tak copak nám vysadí do tězby tentokrát?) a nezapomínejte na detekci. Mějte stále globální přehled o mapě - kde jsou ještě volné suroviny a kam už se rozlezl nepřítel.

  4. Hrajte aktivně! Vyrobené jednotky je třeba využívat, nestačí s nimi jen "kempit" v bázi. Napadejte neustále slabá místa nepřítele, zejména nehlídané báze a těžbu. Jejich obnova představuje vždy velké zdržení, zatímco jednotky ztracené při útoku nahradíte rychle. Snažte se ničit slabší skupinky nepřítele přesilou vašich jednotek. Ať nepřítele neustále otravuje hláška "You are under attack". Mějte na paměti, že nepřítel bude uvažovat podobně, takže se nenechte překvapit - jednotky, kterými zrovna neútočíte, by měly hlídat vaše báze a přístupové cesty a starat se o průzkum.

Konec hry, eliminace a "leftování"

Blíží se konec

Jak bylo výše uvedeno, eliminací nepřítele se rozumí zničení všech nepřátelských budov. Jakmile ztratíte poslední budovu, je úplně jedno, kolik jednotek nebo surovin vám zbylo, prostě jste prohráli a vykopne vás to ze hry! Při jiném typu hry než TvB, např. UMS, mohou být i jiné podmínky pro vítězství, záleží na konkrétní mapě. BW obsahuje celkem slušný editor map, kde si můžete vytvářet vlastní scénáře.

Jako projev uznání vítězi se píše gg (good game), ten odpoví také gg, a poražený pak hru vzdává. Návrh na odvetu se dává slůvkem re (rematch).

Po skončení hry si můžete pomocí tlačítka Save Replay uložit záznam o hře a později si ho prohlédnout. Záznamy se ukládají do adresáře \\maps\replays a dají se spustit buď v Multiplayeru stejně jako normální hra nebo v Singleplayeru pomocí tlačítka Load Replay. Můžete měnit rychlost přehrávání a sledovat hru z pohledu různých hráčů.


Nenatahovat!

Je-li o výsledku bitvy rozhodnuto, poražená strana obvykle hru vzdává, aby nemusela pokračovat až do hořkého konce. Jenom zoufalci "bojují" až do poslední budovy. Hrozí-li některému z hráčů eliminace, mohou mu nepřátelé na požádání nechat jednu budovu a nastavit alianci a vizi, aby mohl dál sledovat obě bojující strany (pod trestem okamžité eliminace neradit!). Je dobré, když dotyčnou budovou není Keep nebo plynárna, neboť časem může někdo usoudit, že ty suroviny prostě potřebuje.

Tryst: Ale můj poslední pylon (resp. supply depot, resp. cokoliv mu ještě zbývá) stejně nikdy nenajdete!!! (rekord má asi 2 minuty; šlo o engineering bay schovanou někde nad vodou)

Pokud přijdete o všechny jednotky a utratíte zbylé suroviny, není již třeba prodlužovat utrpení, propadat zoufalství, ani vytahovat síťový kabel. BW koneckonců je, sice nejlepší, ale přece jenom hra.

Ugla: Nikdy mě nedostanete! (CTRL+q, q, je-li potupná eliminace na spadnutí, jinak stačí v klidu oklikat myší)

Ugla has left the game.